Havadis10

MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.

08 Kasım 2019 - 8:37 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi.
MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.

Peygamberimiz iki cihan serveri Hz. Muhammed (SAV)’in doğum yıl dönümü olarak bilinen Mevlid Kandili bugün tüm İslam alemince huşu ile idrak edilecek. Bugün  hem Cuma günü hemde Kandil günü olması sebebi ile Müslümanları büyük bir heyecan sardı. İslam dininde çok önemli bir yeri olan Mevlid Kandili, bu yıl da huşu içerisinde idrak edilecek. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) doğduğu gün dolayısıyla eda edilen Mevlid Kandilinde, Müslüman alemi yapacakları ibadetler ile ihya olacak.? Mevlid Kandili önemi ve faziletleri nelerdir? Mevlid Kandili sebebi ile inşallah camiler dolup taşacak, cemaat birlikte gerçekleştirecekleri ibadetler sonrası ellerini semaya açacak ve yaradandan aflarını dileyecekler.

MEVLİD KANDİLİ ÖNEMİ VE FAZİLETLERİ 

Mevlid kutlamalarına olumlu bakan âlimler, kendisine Hz. Peygamber’in doğum haberini getiren Süveybe adlı kölesini âzat eden Ebû Leheb’in, ölümünden sonra ailesinden biri tarafından rüyada görülerek bu davranışı sebebiyle her pazartesi gecesi azabının hafifletildiğini ona söylediğine dair bir haberi (Buhârî, “Nikâḥ”, 20; Şâmî, I, 444-445),ayrıca içinde Resûlullah’a vahiy indirildiğinden Kur’an’da Kadir gecesine atfedilen önemin bütün insanlığa rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber’in (SAV) dünyaya geldiği gün için öncelikle geçerli olacağı hususunu da görüşlerine dayanak olarak gösterirler (Muhammad Hadj-Sadok, II, 278-279).

MUHAMMED NE ZAMAN DOĞDU?

Hz. Muhammed (SAV) İslâm tarihçilerinin çoğuna göre Habeşistan’ın Yemen valisi Ebrehe’nin Kâbe’yi yıkmak üzere Mekke’ye saldırdığı ve Fil Vak‘ası denilen olayın meydana geldiği yıl doğmuştur. Bu hususta görüş ayrılığının bulunmadığı rivayet edilir. Araplar’da “nesî” geleneğini göz önüne alanlara göre bu tarih milâdî 569, diğerlerine göre ise 570 veya 571’dir.

Yine genellikle kabul edildiğine göre Rebîülevvel ayının 12’sinde ve gündüz dünyaya gelmiştir. O yıl ilkbahar mevsimine rastlayan bu ayın iki, sekiz, on veya on yedinci gününde doğduğuna dair rivayetlerle sabaha karşı dünyaya geldiğine dair rivayetler de vardır (İbn Kesîr, I, 198-203; Şâmî, I, 401-405; DİA, XIII, 71). Doğumun pazartesi günü olduğu ise daha sahih rivayetlere dayanmaktadır (aş.bk.). Ayrıca doğum gününün milâdî takvime göre 20 Nisan’a denk geldiği söylendiği gibi bunun doğru olmadığını ileri sürenler de bulunmaktadır (İbn Kesîr, I, 201; Şâmî, I, 405).

MEVLİD KANDİLİ İLK NE ZAMAN KUTLANDI?

Hz. Peygamber’in (SAV) sağlığında onun doğum yıl dönümü kutlanmadığı gibi Hulefâ-yi Râşidîn dönemiyle Emevî ve Abbâsî devirlerinde de mevlidle ilgili bir uygulamaya rastlanmamaktadır. Mısır’da Şiî Fâtımî Devleti kurulunca, soyundan geldiklerini söyledikleri Hz. Peygamber’in doğum yıl dönümü Muiz-Lidînillâh döneminden (972-975) itibaren resmî törenlerle kutlanmaya başlanmıştır. Hz. Peygamber’in (SAV)  yanında Hz. Ali, Fâtıma, Hasan, Hüseyin ve o günkü halifenin mevlidlerinin de kutlandığı (bunlara “mevâlîd-i sitte” deniyordu),aynı zamanda receb, şâban ve ramazan aylarındaki kandiller ile ramazan ve kurban bayramları gibi vesilelerle düzenlenen diğer bazı resmî kutlamaların da ilk örneklerinin yaşandığı bu dönem İslâm tarihinde zengin bir şölen geleneği oluşturmuştur (bk. İbnü’t-Tuveyr, s. 211-223).

 

Bu mübarek günün tüm İslam Alemine hayırlar getirmesini diler, Mevlid kandilinizi kutlarız.

Kandiliniz mübarek olsun. Yüce Rabbimiz bütün dualarınızı kabul etsin.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Anonim ;

    hayırlı kandiller

    8 Kasım 2019 10:00