Havadis10

KAMU SEN den MEKTUPLU EYLEM

13 Kasım 2019 - 8:38 'de eklendi ve 157 kez görüntülendi.
KAMU SEN den MEKTUPLU EYLEM

Son yıllarda memura verilen düşük zamlar tepki konusu olmaya devam ediyor. Kamu-Sen Balıkesir İl Temsilciliği 2020 yılı bütçe görüşmeleri devam ederken, bütçeden memura ayrılan payın azlığına dikkat çekmek için ülke çapında basın açıklaması yaptı. Tüm Türkiye’de eş zamanlı yapılan basın açıklamasında Kamu-Sen Balıkesir İl Temsilcisi Musa Bilal 2020 yılı bütçesinde memura yer verilmediğini ileri sürdü.

Memurun aldığı ücretin her geçen yıl eridiğini belirten Kamu-Sen İl Temsilcisi Musa Bilal, bütçenin vergi gelirleriyle oluşturulmasına rağmen gelir paylaşımında memurun adının dahi geçmediğini ifade etti. Kamu-Sen İl Temsilciliği yaptığı basın açıklamasından sonra hazırladıkları mektup metinlerini başta Cumhurbaşkanı olmak üzere TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin grup başkan vekillerine postayla yolladı. Türkiye Kamu-Sen Balıkesir İl Temsilcisi Musa Bilal yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Sosyal devlet olma ilkesini hiçe sayan, toplumumuzun büyük bir kesimini göz ardı ederek, çalışanlardan alınacak vergilere bel bağlayan 2020 bütçesi, “memurun bütçesi değildir.”Bu bütçeyle 2020 yılının, başta kamuda çalışanlar olmak üzere, tüm vatandaşlarımız için geçmiş yıllardan daha da zor geçeceği ortaya çıkmıştır.Hepimizin bildiği gibi bütçe, Devletin gelirlerinin ve bu gelirlerin nerelere dağıtılacağının belgesidir. Biz bu bütçede, gelirlerin kamu çalışanlarından kesilen vergilerle elde edileceğini ama gelirin paylaşımında memurun adının dahi olmadığını görüyoruz.

VERGİ ARTIYOR MAAŞ ERİYOR
Önümüzdeki sene için memur ve emekli maaşlarına % 4+4 zam yapılması kararlaştırıldı. Bunun anlamı bütün bir yıl için iki taksitte toplam %8,2 yani ortalama memur maşına 329 lira, en düşük memur maaşına 247 lira zam demek. Halbuki daha geçen yıl 4 kişilik bir ailenin zorunlu harcamaları 1032 lira zamlanmıştı. Verilmesi öngörülen zam, harcamalar karşısında devede kulak bile kalmıyor. 2002 yılından beri vatandaşlarımızdan toplanan vergiler 10,4 kat artarken memur maaşları ancak 7,5 kat arttı. Yani maaşlardan yapılan kesintiler, maaş zammını aştı. Milli gelir büyüyor diyoruz. Milli gelirdeki artıştan dar gelirli ve ücretliler hak ettiği payı alamıyor. Memurun, emeklinin pastaya eklediği pay büyüdü ama pastadan aldığı pay küçüldü. Maaşların döviz, altın ve diğer yatırım araçları karşısındaki hali ortada. Bütün yatırım araçları karşısında alım gücümüz düşüyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER